
Słowem, pieśnią, karabinem.
Koncert i powstańcze refleksje
W RAMACH OBCHODÓW 100-LECIA POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Grzegorz Płonka - wspaniały wokalista, instrumentalista i aranżer, lider grup folkowych na nowo interpretujących dziedzictwo muzyczne naszego regionu - sięgnie do nieocenionych zbiorów prof. Adolfa Dygacza. Na naszą prośbę wyłowił z nich utwory przynależące do epoki, która w latach 1919-1921 zaowocowała „nieznaną wojną polsko-niemiecką”. To pojęcie jest aluzją do podtytułu najnowszej książki wybitnego historyka prof. Ryszarda Kaczmarka, który też będzie naszym gościem. Ponadto powrócimy do mitologii przedpowstańczej. Przywołamy postać Wawrzyńca Hajdy. O proroctwach Śląskiego Wernyhory opowie etnolog dr hab. Marian G. Gerlich.

Któż z nas nie widział „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza? Pamiętacie te przejmujące słowa i nuty? Właśnie tą poruszającą pieśnią otworzymy nasz koncert:
U tych panów
z wielgich stanów
piniyndzy jest dość,
a na biydnym tym górniku
robotniku-suchotniku
ino skóra, kość,
ino skóra, kość (…).

O książce Ryszarda Kaczmarka: „Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka”, Kraków 2019. Z materiałów promocyjnych Wydawnictwa Literackiego:
„Był 15 sierpnia 1919 roku. Oczekujący od wielu godzin na wypłatę tłum górników stracił cierpliwość i wtargnął na plac mysłowickiej kopalni. Oddziały niemieckiego Grenzschutzu otworzyły ogień do nieuzbrojonych ludzi. Według oficjalnych danych zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci, a mysłowicka masakra stała się iskrą, która rozpoczęła otwarty konflikt o najcenniejsze i najlepiej rozwinięte gospodarczo ziemie zamieszkałe wówczas przez Polaków”.
Książka będzie dostępna na foyer naszego teatru. Ponadto pojawi się tam archiwalne wydanie kwartalnika „Fabryka Silesia”, z hasłem przewodnim POWSTANIA.